Populárna kultúra 90-tych rokov
Sú to pocity nostalgie alebo mal smer populárneho umenia v niektorých aspektoch navrch? Prečo, ak si zaspomíname na kultúru z 90-tych rokov, srdce sa nám roztlčie a máme pred sebou obrazy viacerých milovaných seriálov, filmov, hudobných interpretov a videohier? Určite by ste sa k niektorým z nich radi navrátili, však?
90-te roky však boli z hľadiska bežného života, ale predovšetkým z hľadiska kultúry typické i akousi zvýšenou dávkou agresivity, ktorú bolo počuť z novovzniklých hudobných projektov, obrovského množstva akčných filmov a krvákov, prichádzajúcich športových sérií ako UFC alebo ECW- Extreme!, no a z počítačovej obrazovky tiekol potok krvi „vďaka“ hrám ako Doom, Quake, či Wolfenstein 3D. Nezabúdajme, že vo všetkých zmienených druhoch kultúry išlo o akýsi zlom a štýl, ktorý pre 80-te a minulé roky nebol typický. Prišla obrovská vlna nových prúdov, nie však len u nás a v postkomunistických krajinách, ale aj po celom svete.
Skúsme si tak zaspomínať a spraviť stručnú rekapituláciu známych a populárnych filmov, hudobných interpretov a videohier v jednom článku. Je ale asi nemožné vymenovať ich všetky, no aj napriek tomu skúsime ku každej kategórii priradiť niekoľko zaujímavých titulov.
Filmy
Pulp fiction- History z podsvetia, Gauneri, Mafiáni (GoodFellas), Vykúpenie z väznice Shawshank, Mlčanie Jahniat, Shindlerov zoznam, Forrest Gump, Kasíno, Fargo, Titanic, Dobrý Will Hunting, Kult hákového kríža, Zachráňte vojaka Ryana, Zelená míľa, Klub bitkárov (Fight Club), Duch, Maska, Jurský Park a mnoho iných, ktoré ste určite mali nahrané na „VHSkách“.
Hudba
Nirvana, Prodigy, Iné Kafé, Spice Girls, Kelly Familly, Lunetic, Peter Nagy, Backstreet Boys, Public Enemy, Depeche Mode, Metallica,… táto divná kombinácia hrávala z kaziet v našich walkmanoch.
Videohry
Prince of Persia, Sonic the Hedgehod, Prehistorik, Doom, Mortal Kombat, Worms, Tony Hawks Pro Skater, Jazz Jackrabit, Age of Empires, Wolfenstein 3D, Roller Coaster Tycoon, Bulánci, Neef for Speed 1 a 2, Tomb Raider, Crash Bandicoot, Quake… tieto a podobné pecky sa hrávali buď v arkádových automatoch, na konzolách Sega a Playstation 1, ale vo väčšine prípadoch aj na počítačoch bežiacich pod operačným systémom Windows 98.