Pompeje, miesto nešťastia a radosti
Ak ste nadšencami antického sveta a máte v pláne navštíviť Neapol, určite neváhajte navštíviť Pompeje. Toto miesto zamrznuté v čase totiž zaniklo pod vplyvom nešťastnej situácie, ale stále nám vie autenticky prezentovať život v staroveku.
24.august 79 p.n.l., deň kedy zahynulo vyše 20 000 ľudí, po nešťastnom výbuchu sopky. Tejto oblasti totiž domuje Vezuv, ako stýle aktívna sopka, ktorá bola napokon skazou a známu oblasť pochovala pod 4 až 6 metrov sopečného popola.
„Vo svete sa prihodilo už veľa nešťastia, ale málokedy také, ktoré by potomkom prinieslo toľko radosti“, Goethe, to vyložil viac ako presne. Napokon ničivej sopečnej aktivite, nám dnes vedia Pompeje prehovoriť do duše viac, ako ktoré iné miesto.
V spomínaný dátum mesto prakticky zaniklo. Krátko po tejto tragédií ľudia ani nevedeli určiť, kde presne sa nachádzalo. Vybudované boli nové Pompeje, ktoré môžeme sledovať na mape podnes. Z predošlých totiž ostali iba archeologické útržky.
Archeológia oficiálne odkryli poklady Pompejí v 18. storočí. Dovtedy boli zväčša prehliadané a nedostávalo sa jej dostatočnej pozornosti. Prinieslo to v zásade veľký skok pre nadšencov a výskumníkov antickej civilizácie. Hlavná výhra bola tá, že všetky nálezy boli zachované a obalené tuhou hmotou, takže sa nich nepodpísal zub času. Pozostatky približujú vtedajší ľudský život, ako žiadne iné. Výskumy prebiehajú v podstate dodnes.
A ktoré pamiatky je možné ešte dnes vidieť?
Okrem architektúry a pomerne zachovaných chrámov, ako chrám Apollóna alebo chrám Jupitera, je táto oblasť obzvlášť preslávená svojou výzdobou.
Pompejské obytné domy boli zdobené rôzne, hlavným sprostredkovateľom boli bohatší obchodníci, ktorí si mohli dovoliť realizovať tieto diela. Škoda je len tá, že všetci autori ostali anonymný a taktiež domy alebo fresky sú pomenované iba čisto z obsahu, ktorý nesú.
Na druhú stranu, Dom Vetcciovcov bol pomenovaný kvôli svojim majiteľom. Ale takýFaunov dom svoj názov nesie len vďaka soške tohto rímskeho boha. Okrem toho sa toto obydlie preslávilo aj freskou Alexandra Veľkého bojujúceho proti Dareiovi III.
Dom Tragického básnikaodkrýva poetické fresky dodnes a práve vďaka nim je tak pomenovaný.
Ale asi najpodarenejším a ľuďmi veľmi obľúbeným exponátom sa stávajú zachované sadrové odliatky pozostalých. V “Záhrada utečencov” bolo nájdených 13 tiel, obalených touto hmotou, v polohe, v ktorej sa snažili pred ničivou lávou ujsť. Sadrové odliatky sú dnes prázdne, no nič vás nepresvedčí o tejto katastrofickej udalosti viac ako pohľad na ich posledný pohyb.