Ktoré jazyky sa učiť?
Ovládať dva jazyky nebolo nikdy na škodu. Myslím tým, že predovšetkým ovládať svoj rodný a okrem toho sa priučiť i cudziemu. Rozhodne nie je na škodu, ak niekto ovláda aj 3 jazyky či viac. Vraví sa, že čím viac rečí ovladáš, tým viac si človekom. Ja viem, ľahko sa o tom píše a poučuje, no ťažšie sa to realizuje. Naučiť sa aspoň jeden cudzí jazyk na pokročilej úrovni nám už zaberie podstatne dosť času i námahy. Preto sa teda pozrieme na následovnú úvahu, ktorá má podobu otázky: Ktoré jazyky sa učiť?
Naši rodičia pamätajú časy, kedy to bolo jednoznačné. V škole bol povinný cudzí jazyk ruština. Z dôvodu, že aj my sme boli súčasťou komunistických krajín, ktorých hlavným vodcom bolo Rusko a verilo sa v komunistický internacionalizmus.
Dnes je situácia trochu inak chápaná i vo výučbe jazykov. Hranice sú otvorené, pokiaľ máme peniaze a vybavený pas, môžeme ísť do sveta bez obmedzení. Mnohí odchádzajú i za prácou a niekedy v podstate za novým životom. V tom prípade je cudzí jazyk určite téma, ktorej by sme sa mali venovať. Konkrétnejšie sa však zamerajme na otázku, aký cudzí jazyk najskôr uprednostniť. Na školách už nie je povinný len jeden jazyk, ale dva. Anglický a nemecký, na ruský sa už zabudlo. A je pravda, že práve anglický a nemecký môžeme využiť najreálnejšie.
• Anglický jazyk
S ním sa stretneme už takmer všade. Aj keby sme nemali v pláne odchádzať, angličtina sa uchytila už aj v našej krajine. Mnohé slangy, no i pôvodné názvy preberáme z Ameriky. Dokonca aj pokiaľ chcete nájsť niečo zaujímavé na internete, väčšina článkov i webov je v tomto jazyku. Je to pomaly taký základ, ako vedieť našu rodnú slovenčinu. Ale to neplatí len u nás, hold angličtina je považovaná za celosvetový jazyk a preto je vhodné venovať jej snahu i čas.
• Nemecký jazyk
Tento by som zaradil tesne na druhé miesto. No pokiaľ máte určitú predstavu a plán, v ktorom chcete okúsiť šťastie v neďalekom Rakúsku, tomuto jazyku by ste mali venovať viac času než angličtine. Skôr Vás budú tolerovať, ak budete ovládať ich rodnú reč.