Ako sa správne postarať o záhradné náradie
Kvalitné pomôcky do záhrady, vám dokážu poriadne uľahčiť prácu. Reč je o nožniciach na živý plot, rýľoch, lopatách, kliešťoch, motykách, či fúriku a ďalších nenahraditeľných pomocníkoch. Ak sa rozhodnete zainvestovať o pár eur viac, mali by ste sa o svoje náradie aj patrične postarať. V inom prípade ho budete musieť meniť každý druhý rok, ak nie častejšie. Treba si uvedomiť, že všetok kov a drevo, ktoré pravidelne prichádzajú do styku s pôdou a vlhkosťou, sa opotrebuje rýchlejšie.
Základom je hlavne to, aby ste všetko náradie očistili ihneď potom, ako ho používate. Je jedno či hovoríme o zvyškoch hliny, trávy, alebo inej zelene. Keď svoju prácu na záhrade skončíte, najprv starou handrou odstráňte všetky viditeľné, hrubé nečistoty. Ak sú nástroje zašpinené od piesku, hliny, či bahna, nezabudnite aj na opláchnutie s čistou vodou. Pred tým, ako ich uložíte do garáže, alebo kôlne, by ste mali všetko poriadne usušiť.
V prípade kovových častí, nezabúdajte na pravidelné ošetrovanie. Na tento účel vám poslúžia špeciálne oleje, alebo pokojne farba na kov. Druhou potrebnou činnosťou je ich brúsenie. To platí samozrejme iba pri nožniciach, či rýľoch a iných nástrojoch, ktoré majú byť pri práci ostré. Tá zabráni hrdzaveniu a ďalšiemu poškodeniu. Rovnako i drevené časti potrebujú vašu starostlivosť. môžete ich pravidelne olejovať, alebo voskovať.
Dôležité je aj správne uskladnenie.Náradie by malo byť vždy odložené na mieste, kde nie je nadmerná vlhkosť. Vlhká pivnica , alebo garáž, preto nie sú vhodnými miestami. Najlepším riešením je samostatná, suchá a dobre vetraná kôlňa. Vplyvom vlhka sa ničia najmä drevené poriská a kovové časti môžu zhrdzavieť. Ak už kôlňu máte, vždy raz za čas skontrolujte, či vám do nej nezateká. Priamy prúd vody je totiž pre záhradné náradie vyslovenou smrťou. Taktiež je dobré, ak budete vo svojej kôlni udržiavať poriadok. Veľmi dobrým riešením sú stojany na stenách, kde sa náradie krásne vysuší po každom jednom použití.