Certifikácia na energetiku pre stavby
Stavanie rôznych budov je častokrát náročný proces, ktorý môže pokaziť čo i len malá odchýlka alebo nesprávne zvolený stavebný postup. Okrem náročnosti v rámci správneho vykonávania stavebnej činnosti je to taktiež proces, ktorý je náročný i finančne. Občas počas stavebných prác nastane situácia, že sa niečo pokazí a je potrebné postupovať veľmi rýchlo, aby sa to napravilo. Čo i len malé poškodenie, ktoré sa môže zdať zanedbateľné však dokáže prerásť do obrovských ťažkostí, ktoré sa po odignorovaní problému budú napravovať veľmi ťažko.
Aj po správne dokončenom sfinalizovaní stavby ju, ale nie je možné začať využívať okamžite, ale je potrebné ju najprv skolaudovať. Kolaudácia je potvrdenie od úradných inštitúcií, ako je Stavebný úrad, že stavba je dokončená a zároveň vhodná na jej využívanie. Takéto potvrdenie je nevyhnutné získať pre každú jednu stavbu, pričom nezáleží na tom, či ide o rodinný dom, byt alebo nejakú inú nehnuteľnosť, ktorá nie je práve určená na bývanie. Každá stavba musí k tomu, aby spĺňala kolaudačné podmienky mať riadne vybudovanú kanalizáciu, elektrické rozvody, prípojky a siete k vode, plynu, elektrine a iné.
Vrátane toho sa pri kolaudácií kontroluje taktiež splnenie bezpečnostných podmienok stien, stropov, strechy, schodov, balkónov alebo komínu. Súčasťou kontrolného procesu je zároveň aj získanie energetického certifikátu ku kolaudácií, ktorý potvrdzuje to, že konkrétna stavba spĺňa všetky energetické parametre a požiadavky. Takýto energetický certifikát je povinne potrebný doložiť každý počas kolaudačného procesu, pretože bez neho nie je možné danú stavbu energeticky ohodnotiť. Na základe získanej energetickej certifikácie sa následne môže určiť aj to, do ktorej špecifickej energetickej triedy budova patrí. Energetické triedy sa rozdeľujú do niekoľkých kategórií a označujú sa písmenami A až G, pričom podľa najnovších úprav v legislatíve je nevyhnutné, aby každá novostavba spĺňala energetickú triedu A1.