Trápia vás kŕčové žily? Nepodceňujte ich dôkladnú liečbu
Hĺbková žilová trombóza je krvná zrazenina, ktorá upchá cievu vo vašom tele. Ešte horším prípadom je, ak začne zrazenina putovať po tele, teda sa uvoľní. Môže sa dostať do pľúc, kde spôsobí upchanie ich časti – pľúcna embólia, do srdca alebo do pľúcnej tepny. Všetky tri prípady môžu skončiť katastrofickým scenárom – smrťou.
Kŕčové žily sa samé nevyliečia
Pokiaľ trpíte kŕčovými žilami, nemali by ste ich liečbu podceňovať ani na minútu. Tým máme na mysli, že liečbu je potrebné zahájiť už v prvom štádiu kŕčových žíl. Malé žilky do veľkosti jedného milimetra sa nazývajú metličky. Druhé štádium nazývame retikulárne žilky ( veľkosť od jedného do troch milimetrov ). Kŕčové žily s veľkosťou nad tri milimetre sa volajú varixy. Ide o najzávažnejšiu formu tohto ochorenia, pri ktorej je neraz nutná i operácia.
Ak si na svojich nohách všimnete malé žilky, ktoré vyzerajú príliš nápadne, pokúste sa čo najskôr objednať v cievnej ambulancii. Vyšetrenie kŕčových žíl prebieha pomocou ultrazvuku a trvá doslova niekoľko minút. Preto sa nemusíte ničoho obávať.
Liečba kŕčových žíl
Liečba kŕčových žíl spočíva najmä v nosení kompresných pančúch. Tie sťahujú cievy, čím napomáhajú k ich rekonvalescencii. Na škodu nie je ani používanie špeciálnych gélov, dostatok pohybu, studené obklady a vyhýbanie sa dlhému sedeniu či státiu. V pokročilejších štádiách ochorenia sú niekedy nevyhnutné i lieky a taktiež spomínaná operácia. Pamätajte, že presnú liečbu musí stanoviť odborník. Samoliečba v tomto smere nie je bezpečná. Síce si nemáte ako uškodiť, no na druhej strane je len málo pravdepodobné, že si pomôžete. Kŕčové žily, ktoré necháte, takpovediac, žiť vlastným životom, sa budú len a len zhoršovať. Hĺbková žilová trombóza je tou najhoršou prognózou. Okrem nej vám však hrozia aj iné zdravotné komplikácie, ktoré vás budú poriadne obmedzovať. Hovoríme napríklad o silných opuchoch a bolestiach.