Ako dopadne Brexit?
Hlasovanie vo Veľkej Británii rozhodlo o nenávratnom odpojení od Európskej únie. Samozrejme, že takáto správa rozbúrila vody nie len okolo Britských ostrovoch, ale aj v samotnom Bruseli, centre Únie. Dokonca aj niektorí Briti doteraz nesúhlasia s touto drastickou budúcnosťou. Ako prvé im totiž napadnú problémy, ktoré sa viažu na odchod, s ktorým sa ani vo sne nepočítalo. Sú tieto obavy opodstatnené?
Ekonomika Británie
Na tú sa odvolávajú odporcovia Brexitu. Nejednému totiž príde logické, že Európska únia predstavuje hlavne ekonomický a hospodársky spolok. Odchod pre hocijakú krajinu predstavuje celkové ohrozenie ekonomiky všetkých. Samozrejme, že najhoršie by pri tom mohla dopadnúť Británia. Odborníci predpokladajú, že odchod ich postihne až na nasledujúcich pätnásť rokov, bez ohľadu na to, či sa Teresa May dohodne s Europarlamentom, alebo nie. Samotné regióny v Anglicku tiež vyjadrujú obavy, pretože priemysel, napríklad automobilky, alebo odevný, zaznamená úpadok.
Záchranné koleso?
Tak by sa dalo pomenovať rokovanie, ktoré prebieha už niekoľko mesiac za účelom zmierniť dôsledky a vyhnúť sa takzvanému tvrdému Brexitu. Bohužiaľ, aj po mesiacoch vyjednávaní, výsledky nie sú jednoznačné, pesimisti by povedali, že žiadne. Pozlátka, ktoré mnohé médiá prezentujú vo forme náhradných hospodárskych dohôd s úniou, nevyvolávajú u občanov dôveru. Práve naopak, sami si začínajú uvedomovať, ako sa britská ekonomika v minulosti vzdala suverénnosti a začala sa spoliehať na pakt, z ktorého chcú dnes Briti vystúpiť.
Nie každý súhlasí
Niet sa čomu diviť, keďže doba je viac ako turbulentná. Napríklad mnohé oblasti, ktoré nepodporovali Brexit dnes volajú po ďalšom referende. Škóti na druhej strane zvolili radikálnejší prístup a mnohí uvažujú o osamostatnení, len aby sa vyhli možným negatívnym dopadom po vystúpení z Únie.