Zariadenie na čítanie myšlienok: Chystá Facebook revolúciu?
Populárna sociálna sieť Facebook je v poslednej dobe plná prekvapení či už príjemných alebo tých menej. Okrem toho sprístupnila nové služby a nástroje, pričom na nových a revolučných eštelen pracuje. A pokiaľ som spomenul prívlastok revolučných, mal som na mysli konkrétne zariadenie, ktoré by údajne bolo schopné čítať naše myšlienky a písať ich v podobe textu. To znamená, že týmto štýlom by sme dokázali komunikovať, respektíve vzájomne četovať rýchlosťou 100 slov za minútu. Na spomenutom projekte sa údajne pracuje už 2 roky!
Nejde však o príliš sci-fi? Táto technológia je nám všetkým predsa zatiaľ úplne neznáma a možno ani nemáme konkrétnejšiu predstavu, ako by fungovala v praxi. Na druhej strane však práve toto môže byť triumf a eso v rukáve pre Facebook, ktorý by týmto zariadením priniesol niečo revolučné a zatiaľ by nemal konkurenciu. Ak by sa tak daný spôsob „komunikácie“ uchytil v praxi a začali by ho nasledovať aj ostatné spoločnosti, fyzická ako aj dotyková klávesnica spolu s písaním by sa mohli stať minulosťou. Dokážete si to predstaviť?
Mark Zuckerberg však v zariadení na čítanie myšlienok vidí veľký potenciál a tým pádom zrejme aj jeho reálnu podobu a zasadenie do bežného využitia. Bežné používanie v praxi by malo podobu aplikácie spolu s virtuálnou realitou, pričom ako už bolo napísané, klávesnica a ani pohnutie prstom by nebolo potrebným, komunikácia by prebiehala len na základe našich myšlienok. Kontroverzný a určite diskutabilný nástroj by nám však priniesol údajne až 5x väčšiu rýchlosť, než je tomu dnes vo forme písania, respektíve ľudský mozog dokáže na správy odpisovať až 5x rýchlejšie, než v prípade využitia prstov a klávesnice.
- Pochopiteľne ale ide o budúcnosť a dnes nie je známy ani približný dátum, kedy by sme mohli dané zariadenia odskúšať, no už v roku 2017 na ňom pracovalo až 60 inžinierov a za tú dobu určite pokročil.