Za spoločným stolom
V minulosti bolo normálne a bežné, že spolu rodiny trávili takmer celý deň. Postupom času sa s pracovnými príležitosťami spoločný čas stenčoval. Nakoniec vidíme, ako sa rodiny dostali do alarmujúcich čísel, keďže spolu nedokážu komunikovať a niekedy aj byť v rovnakej miestnosti.
Univerzálne riešenie
Aspoň tak by sa dala nazvať spoločná konzumácia jedla. Na tomto zvyku, ktorý je úplne všade rozšírený a nie je krajiny, ktorá by bola výnimkou, je postavená nejedna rodina. Jedenie v spoločnosti si niektorí ľudia priam vyžadujú, pretože sa tak cítia lepšie, nie sú izolovaní a opustení. Na to, aby sme sa cítili v určitej skupine ako doma, je potrebné aby sme spolu nielen žili, ale zdieľali aj úplne jednoduché ľudské činnosti. Stolovanie je skvelé, nielenže sa ľudia uvoľnia a vychutnávajú si jedlo, ale dokážu sa porozprávať bez zbytočného stresu a uvedomiť si, ako sú si všetci podobní.
Ako na to?
Ak chcete mať súdržnú rodinu, začnite už od začiatku. Aj pred tým ako sa objavia deti, učte seba a aj svojho partnera na spoločné stolovanie aspoň raz za deň. Nemusí ísť o žiadne veľkolepé chody alebo dvojhodinové sedenie za stolom. Avšak netreba to zjednodušovať na päť minút pri kuchynskej linke. Je treba, aby ste si spoločne sadli a utíšili sa. Musíte sa sústrediť na jedlo, bez stresu a zhonu. Postupne vaša pozornosť prejde aj na vášho spoločníka a uvedomíte si výhody spoločného stolovania. S deťmi samozrejme začnite už od konzumácie tuhej stravy. Uľahčíte si tak možné hyperaktívne výbuchy v období vzdoru.
Snažte sa
To platí hlavne pre ženské polovičky. Nie ej totiž nad domácu stravu a uspokojenie, keď zjete doma pripravené jedlo. Preto sa snažte aspoň dva krát do týždňa niečo uvariť. Nenúťte však vtedy zmeny jedálenských návykov na svojich blížnych. Zbytočne by ste prispeli k zlej nálade a hádkam. Nezabudnite, že akékoľvek jedlo konzumované s láskou je zdravé nie len pre telo, ale aj pre dušu.